Sadık Müşteri Olduğumun Anlaşılmasından Korkuyorum !

15 Haziran 2006 tarihinde Can Törtop tarafından Müşteri Memnuniyeti kategorisine yazılmış makaledir

Bu yazı bugün 12, toplam 13388 kişi tarafından okunmuştur.
Okuyucularımızdan gelen 47 değerlenirmeye göre bu yazı 10 üzerinden 8.8 puan almıştır.

Müşteri memnuniyeti alanında çalışmalar yapan danışmanların yüzü yıllarca mücadele verdikten sonra artık gülümsemeye başladı. Birçok firma müşteri sadakatinin önemini anladı ve müşteri sadakatini sağlamak için yoğun bir şekilde çalışmaya başladı. Sadakati sağlamak için artık pek çok firma müşterlerini tanımaya, onların beğenebileceği ürünler ve fırsatlar sunmaya çalışıyor.

Firmalar küfelerini doldurmak için hızla elmalara saldırıyorlar, ancak bu küfelerdeki pek çok elmanın altta kalarak ezildiğini maalesef farkedemiyorlar. Pek çok şirket, bir müşterinin devamlı müşterisi olduğunu fark ettikten sonra bu müşteriye olan davranışlarını değiştiriyor, kötüleştiriyor.

Bu aralar en çok korktuğum şey, bir firmanın sadık müşterisi olduğumu fark etmesi. çünkü sadakatiniz anlaşıldığı anda problemler başlıyor. Nasıl olsa çok tepki göstermeyeceğiniz ya da tekrar alışverişe geleceğiniz düşünülerek problemli ürünler size satılıyor, teknik hizmetler geç ve itinasız sunuluyor, bağırıp çağırmadığınız için işlemlerde sıranız hep en arkalar oluyor. 

 • Her zaman pizza söylediğim pizzacı bana “abi” diye hitap etmeye başladıktan sonra özellikle belirttiğim halde POS cihazını getirmiyor
 • Her zaman yarım saatte bana gelen pizza bir saat sonra evime ulaşmaya başlayınca “kusura bakma ABİ, siparişler birikti ancak sıra geldi” deniliyor
 • Bankamdaki bireysel müşteri temsilcim beni karşısındaki sandalyeye oturup halimi hatrımı sorduktan sonra sinirle içeri giren kişilere adeta danışma masası ya da bir çözüm merkezi gibi hizmet vermeye başlıyor. Tabi ben sadık müşteri olduğumdan beklemek durumundayım. “Benim işime de yardımcı olsanız lütfen” desem ayıp etmiş olurum
 • Sık alışveriş yaptığım teknoloji mağazaları ya da sanal alışveriş mağazaları mail box’ama sürekli spam gönderiyor. Bu spamları silmeye çalışırken bazen dikkatsizlikle arkadaşlarımın maillerini de siliyorum. Birkaç ayda bir yeni mail adresi almak zorunda kalıyorum...

İş dünyasında danışmanların “Müşteri Sadakatine önem Verin” diye bas bas bağırdığı bu günlerde firma yöneticilerine sadık müşteriler adına sormak istiyorum : Ey değerli firma yöneticileri! Bizler firmanızın sadık müşterileri olarak her zaman alttan almak, altta kalmak, her probleme anlayışla yaklaşmak ve hiçkimsenin sorun yaşamadığı alanlarda bile sürekli sorun yaşamak zorunda mıyız?

Cevap : Elbetteki Hayır!

Gerçekten de sadık müşteriler kazanmak firmaların uzun ömürlü olması ve daha fazla para kazanabilmesi için çok önemli. Ancak müşteri sadakatinin korunması da sadakatin sağlanması kadar ve hatta bazen daha fazla önemli. çünkü eğer sadık bir müşteriniz sizden vazgeçmişse onu firmanıza geri döndürmek başka herhangi kırgın bir müşteriyi geri kazanmaktan daha maliyetli. (Müşteri geri kazanmanın yüksek maliyetine deyinmeme gerek yok sanırım)

Firmaların müşteri ilişkileri bölümünde çalışan kişilerden ricam müşteri sadakatinin korunmasına da en az sağlanmasına önem verdiğiniz kadar önem vermeniz. Eğer sadakati korumaya da önem vermeyecekseniz, firmanızın sokağa attığı büyük paralara gerçekten yazık!

Rica etsek bu yazıya oy verirmisiniz?
47 oy sonucunda
Puan : 8.8 / 10

Yorumlar

Bu yazıya yapılmış 1 yorum aşağıda listelenmektedir.

 1. hasan474

  28 Nisan 2008,saat 18:30

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  çok zamanım olsada bütün yazıları okusam bana kalan zamanda okuduklarım beyin fırtınası oluşmaması mümkün deyil
  iyiçalışmalar


Yorum yazmak ister misiniz?

Bu alan gerekli bir alandır!
İsminizin sayfada görüntülenmemesini tercih ediyorsanız aşağıdaki rumuz alanını doldurmanız yeterlidir.
Gerçek adınızın sayfada görüntülenmesini istemiyorsanız bu alana bir takma ad girebilirsiniz!


E-posta adresiniz gerekli durumlarda sizinle iletişim kurabilmemiz için ve yorumunuza verilen cevaplardan sizi haberdar edebilmemiz için gereklidir! E-posta adresiniz sayfada görüntülenmeyecektir.
Bu alana yorumunuzu yazabilirsiniz.

Bir web sayfasına bağlantı vermek isterseniz [link=http://www.ornekadres.com/] Bağlantı Açıklaması [/link] yazmanız yeterlidir.
Bu alana yukarıdaki resimde gördüğünüz kodu yazınız.
Bu adım formun yazılımlar tarafından otomatik doldurulmasını engellemek için konulmuş bir güvenlik önlemidir.
Güvenlik Kodu