Müşteri memnuniyeti için 7 ipucu

28 Eylül 2005 tarihinde Can Törtop tarafından Müşteri Memnuniyeti kategorisine yazılmış makaledir

Bu yazı bugün 5, toplam 56510 kişi tarafından okunmuştur.
Okuyucularımızdan gelen 393 değerlenirmeye göre bu yazı 10 üzerinden 7.5 puan almıştır.

Müşteri memnuniyetini sağlamak, sadık müşteriler kazanmak ve bunların sürekliliğini sağlamak çok zor bir süreç gibi görünüyor. Araştırmalar yapmak, bunların sonuçlarını değerlendirmek, iletişim kanalları açmak, mevcut kanalları geliştirmek, müşteriyi dinlemek vs vs.. Gerçekten de memnun müşteri kitlesine sahip olmak için çok çalışmak ve sürekli çalışmak gerekiyor.

Ancak, insanüstü gayretler göstermeden, müşterilerinizle iletişim kurmakla ilgili birkaç önemli noktaya dikkat etmek bile mevcut müşteri memnuniyet seviyesini gözle görülür bir şekilde arttıracaktır. Bu yazımızda müşterilerinizi memnun edecek birkaç ipucu vermeye çalışacağız.

Müşterilerinizle Düzenli Olarak Temas Kurun
Belirli periyotlarda müşterilerinize ürünleriniz, fiyatlarınız vb konularda bilgiler verin, yeni çıkan ürünlerinizi duyurun, sektördeki gelişmeler ile ilgili bilgiler sunun. Bunun yanı sıra, müşterilerin doğum günleri, şirketlerinin kuruluş yıldönümleri gibi özel durumlarda onların yanında olduğunuzu hissettirin. Bültenler, dergiler yayınlayarak firmanızı daima müşterinin aklında tutmaya çalışın.

Memnun Olup Olmadıklarını Sürekli Takip Edin
Belirli periyotlarda yapacağınız araştırmaların yanı sıra, müşteriler sizden bir ürün aldıktan birkaç gün sonra onlara telefon, mail vb bir yolla ulaşarak aldıkları ürün ve hizmet ile ilgili memnuniyetlerini sorun. Kısaca onlara değer verdiğinizi hissettirin.

Müşterilerinizi Tanıyın
Müşterilerinizi ilk alışverişlerinden sonra mutlaka hatırlayın, onları kendilerini tanıtmak zorunda bırakmayın. Sizin firmanızda özel olduğunu hisseden müşterileriniz, size karşı daha samimi, daha bonkör ve daha ilgili olacaklardır..

Müşterilerinize Teşekkürünüzü İfade Edin
Müşterilerinize vereceğiniz küçük hediyeler onları hem mutlu edecek hem de size olan bağlılıklarını arttıracaktır..

Müşteri Şikayetlerine Karşı Duyarlı Olun
Müşteri şikayetlerini ciddiye alın ve bunu müşterilerinize hissettirin. Şikayetlere mümkün olan en hızlı şekilde cevap verin. Eğer sorunu kısa sürede çözemeyecekseniz bile müşterilerinize bu konuda da sık sık bilgi verin. Müşteriler, sorunların çözümünün zaman almasını anlayışla karşılayabilirler, ancak kendilerine değer verilmemesini asla..

çözüm Ortaklarınıza Dikkat Edin
çözüm ortaklarınızın, tedarikçilerinizin de müşterilerinize karşı sizin kadar duyarlı olmasını sağlayan. Sizin için iş yapan firmaların performansını, müşterileriniz sizin performansınız olarak algılayacaktır.

Yerel Şirketler İçin
Eğer sadece bir bölgede hizmet veren bir firmaysanız (Etiler’de bir Restoran, ya da Bağdat Caddesi’nde bir spor kulübü gibi) bölgenizdeki mevcut ve potansiyel müşterileriniz için partiler, eğlenceler, organizasyonlar vb aktiviteler düzenleyin. Bulunduğunuz bölge halkının size ilgi göstermesini sağlayan. Sadece bir müşteri grubunu hedef alan şirketler için de bu uygulamalar geçerli olacaktır. örneğin, annelere yönelik hizmet veren firmalar annelerin ilgisini çekecek uygulamalar yapmalıdır.

Rica etsek bu yazıya oy verirmisiniz?
393 oy sonucunda
Puan : 7.5 / 10

Yorumlar

Bu yazıya yapılmış 4 yorum aşağıda listelenmektedir.

 1. şahin06

  04 Şubat 2008,saat 23:36

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  Bu yazının özü şunu söylüyor;
  Müşteri ile ilğili bir iş yapıyorsanız,müşteri sizin velinimetiniz olmalı,onları gölge gibi takip edrek her türlü dertleri ve sorunları ile ilğilenmeniz onlara büyük mutluluk vereceğinden sizede müşterinin dönüşü çok verimli olacaktır.Kendisi ile birlikte cevresinide size yönlendirecektir.Onları en hassas olduğu konu sizin çalışanlarınızdan olumsuz bir söz veye ilğisizlik görmelari bir anda siz silip atıyorlar,çok dikkat etmek ve onların her türlü özelliğinide çok iyi kapmak gerekli.Cünkü onlar olmadığı sürece sizde olmayacaksınız demektir.

 2. tugberk

  21 Nisan 2008,saat 15:17

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  Bencede müşteri bir şirketin,firmanın yada herhangi bir işyerinin veli nimeti.Ve aynı müşterinin dönüp tekrar bizi tercih etmesi ve çevresinide yöneltmesi çok güzel bir şey çalışan ve çalıştıran kişi için.Memnuniyet dediğimiz kavram bence her yönden olmalı. şunu düşünüyorum:müşteri memnuniyetini karşı tarafa verebilecek kadar patronumuzdan yada çalıştığımız kişiden memnuniyetini, karşılığını alabiliyormuyuz?Taktir dilebiliyormuyuz.
  Bencede tüm soruların yada cevapların gizli olan içeriği bu...

 3. seyla selviler

  08 Şubat 2009,saat 20:52

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  geçte olsa sayfanızı keşfettiğime mutluyum..teşekkürler

 4. muzeyyen tosun

  01 Şubat 2010,saat 23:57

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  bende restaronda calısan bırısıyım musterı memnunıyetı cok onmlı gercektende sayfanızda yazı cok onmlı dogru olması gereken tskr


Yorum yazmak ister misiniz?

Bu alan gerekli bir alandır!
İsminizin sayfada görüntülenmemesini tercih ediyorsanız aşağıdaki rumuz alanını doldurmanız yeterlidir.
Gerçek adınızın sayfada görüntülenmesini istemiyorsanız bu alana bir takma ad girebilirsiniz!


E-posta adresiniz gerekli durumlarda sizinle iletişim kurabilmemiz için ve yorumunuza verilen cevaplardan sizi haberdar edebilmemiz için gereklidir! E-posta adresiniz sayfada görüntülenmeyecektir.
Bu alana yorumunuzu yazabilirsiniz.

Bir web sayfasına bağlantı vermek isterseniz [link=http://www.ornekadres.com/] Bağlantı Açıklaması [/link] yazmanız yeterlidir.
Bu alana yukarıdaki resimde gördüğünüz kodu yazınız.
Bu adım formun yazılımlar tarafından otomatik doldurulmasını engellemek için konulmuş bir güvenlik önlemidir.
Güvenlik Kodu