Anketlerinize Geri Dönüşü Arttırın!

25 Eylül 2005 tarihinde Can Törtop tarafından Genel kategorisine yazılmış makaledir

Bu yazı bugün 3, toplam 10998 kişi tarafından okunmuştur.
Okuyucularımızdan gelen 31 değerlenirmeye göre bu yazı 10 üzerinden 7.8 puan almıştır.

>

Müşteri Memnuniyetini ya da sadakatini ölçmek için yürüttüğünüz müşteri anketlerine müşterilerin geri dönüşü ne kadar çok olursa araştırmanın sonuçları da o kadar başarılı olacaktır. çünkü daha fazla müşterinin bilgisine sahip olmak size müşteri gruplarını ve müşteri beklentilerini daha iyi analiz etme şansı verecektir. Böylece araştırma sonucunda yapacağınız çalışmaların etkinliği de artacaktır.

Müşteri memnuniyetini araştırmak için kullanabileceğiniz birçok yol var. Bu yazımızda online yapılan anketler ile posta ve mail yolu ile müşterilere ulaştırılan anketler için geri dönüşü arttırmak adına birkaç öneri bulacaksınız..

Anket Sorularının Tasarımına Dikkat Edin
Hazırladığınız anket soruları müşterilerin fazla vaktini almadan ve kolaylıkla dolduracağı bir formatta olmalı. Anketin dili anlaşılır olmalı ve firma içerisinde kullandığınız teknik dil değil müşterilerinizin kullandığı dil ile hazırlanmış olmalıdır. Unutmayın; herkes sizinle aynı dili konuşmuyor! Ankette yer alan soruların mantık sırasına da dikkat etmekte fayda var. Genelden özele doğru yapılacak bir sıralama ile katılımcının ürün ya da hizmet hakkındaki genel düşüncelerini almak mümkündür. Daha sonra sorular özelleştikçe müşterinin ilgisi de bu noktaya yoğunlaşacak ve daha kesin sonuçlar almanızı sağlanacaktır.

Anketin İlk Sayfası
Müşterilere sunduğunuz anketin ilk sayfası müşterinin anketi doldurup doldurmama kararını vermesinde çok önemlidir. Bu sebeple hazırladığınız anketin ilk sayfası basit, kolay doldurulur ve anlaşılır olmalıdır. Anket de müşteri ile iletişim kurulan bir araç olduğu için hazırlanırken özen gösterilmeli; ekonomik kaygılar sebebiyle anket tasarımından ve görünümünden taviz verilmemelidir.

Müşterilerinizin Bulunduğu Her Noktaya Ulaşın
Müşterilerinize anketi ulaştırırken kısıtlı sayıda iletişim kanalı kullanmayın. örneğin, mail ile anket yapıyorsanız gönderdiğiniz kişisel maillerin yanı sıra müşterilerinizin üye olduğu mail grupları vb araçları kullanın. Online anketler için müşteri profilinize giren kişilerin sık kullandığı internet sitelerine banner yerleştirin. Müşterilerinizin bulunduğu her noktaya ulaşmaya çalışın.

Davetinizi Kişisel Hale Getirin
Online ve mail yolu ile yapılan anketlerde müşterilerinize araştırmanızdan bahsettiğiniz davet yazınızın o müşteriye yönelik olmasına dikkat edin. Kişiye özel hazırlanmış bir davet cevaplama oranında en az %5 artışa sebep olmaktadır. Davetlerinizde “Sayın .....” gibi ifadeler kullanın. Ayrıca, online anketlerinize katılımı arttırmak için kişilere klasik posta ile mektup gönderebilir ve benzer bir davet yazısı ulaştırabilirsiniz. Şirketinizin antetli kağıdı ile gönderdiğiniz bu mektup birçok kişi tarafından daha güvenli olarak algılanacaktır.

Davet Yazınız Kısa ve Etkin Olsun
Ankete katılmaları için müşterilerinize gönderdiğiniz davet yazısının kısa ve etkin olmasına dikkat edin. Ankete hızla ulaşmalarını sağlayacak şekilde tasarlayın. örneğin online anketler için web linkinin görünür bir yerde olmasını sağlayın. Davet yazısını uzun yazmayın, çalışmanızın amacında, bu çalışmanın müşteriye kazandıracağı faydalardan, ve müşterilerin verdikleri bilgilerin gizli tutulacağından bahsedin.

Müşterilerinize Anketi Hatırlatın
Online yapılan anketler için anketi henüz doldurmamış müşterilerinize hatırlatmalar yapmanız geri dönüş oranını arttıracaktır. Hatırlatmayı kaç kere yapacağınıza dikkat edin. çok yoğun yaptığınız hatırlatmalar ters etki yaparak geri dönüş oranını düşürebilir.

Ankete Katılanlara Hediyeler Verin
Ankete katılan müşterilerinize verdiğiniz hediyeler geri dönüş oranını önemli oranda artıracaktır. Ancak unutulmaması gereken çok önemli bir nokta varki, o da hediyenin mahiyeti. Müşterinize verdiğiniz hediyenin bir karşılık olmadığını sadece teşekkür mahiyetinde olduğunu hissettirin. Müşterinizin zamanının kıymetli olduğunu ve verilen hediye ile satın alamayacağınızı gösterin.

Anket Sonuçlarını Paylaşın
Müşteriler, fikirlerine önem verildiğini görmek ister. Müşterilere doldurdukları anketin sonuçları hakkında özet bir bilgi vereceğinizi belirtmeniz geri dönüş oranına pozitif etki yapacaktır.

Rica etsek bu yazıya oy verirmisiniz?
31 oy sonucunda
Puan : 7.8 / 10

Yorumlar

Bu yazıya kimse yorum yapmamış, neden ilk siz olmayasınız?


  Yorum yazmak ister misiniz?

  Bu alan gerekli bir alandır!
  İsminizin sayfada görüntülenmemesini tercih ediyorsanız aşağıdaki rumuz alanını doldurmanız yeterlidir.
  Gerçek adınızın sayfada görüntülenmesini istemiyorsanız bu alana bir takma ad girebilirsiniz!


  E-posta adresiniz gerekli durumlarda sizinle iletişim kurabilmemiz için ve yorumunuza verilen cevaplardan sizi haberdar edebilmemiz için gereklidir! E-posta adresiniz sayfada görüntülenmeyecektir.
  Bu alana yorumunuzu yazabilirsiniz.

  Bir web sayfasına bağlantı vermek isterseniz [link=http://www.ornekadres.com/] Bağlantı Açıklaması [/link] yazmanız yeterlidir.
  Bu alana yukarıdaki resimde gördüğünüz kodu yazınız.
  Bu adım formun yazılımlar tarafından otomatik doldurulmasını engellemek için konulmuş bir güvenlik önlemidir.
  Güvenlik Kodu