Zamanımızı Planlayarak Zaman Kazanabiliriz

22 Şubat 2006 tarihinde Huriye Kurçenli tarafından Eğitimler kategorisine yazılmış makaledir

Bu yazı bugün 1, toplam 13076 kişi tarafından okunmuştur.
Okuyucularımızdan gelen 75 değerlenirmeye göre bu yazı 10 üzerinden 7.8 puan almıştır.

öğrenciyken defalarca izlediğim ve bugün bile özlediğim bir film: ölü Ozanlar Derneği. Onca yıl geçti, öğretmen John Keating’in sınıfındaki öğrencilere söylediği “Günü yakalayın çocuklar, yaşamlarınızı olağanüstü kılın.” cümlesi hiç çıkmadı zihnimden. Yaşadığım anın değerini düşünerek yaşamaya çalıştım hep. İş hayatında yine sıklıkla üzerinde düşündüğüm bir kavram oldu zaman. Zamanımı nasıl daha verimli kullanabilirim? İşlerimi nasıl planlamam gerekir? Nereden başlamalıyım? Neye ne kadar zaman ayırmalıyım? Neleri erteliyorum? önceliklerim neler? Zaman kaybını önleyebilir miyim?
                                              
Zamanın tekrarı yok, hep ileriye doğru akıp gidiyor ve o en değerli hazinemiz. Hayat kalitemiz zaman kalitemizle aynı anlama geliyor.
çoğumuz gerek iş yaşamımızda, gerek özel yaşamımızda zamanın bize yetmediğinden, işlerin yetişmediğinden, yapmak istediklerimizi yapamamaktan yakınıp duruyoruz. Zaman en değerli hazinemizken, zamanı doğru yönetemediğimizde onu bir baskı unsuru gibi görüyor, hayatlarımızı bir yarışa, karmaşaya döndürüyoruz, yaşamlarımız üzerindeki kontrolümüzü kaybediyoruz. Oysa bilinen basit bir gerçek var “Zamanı yönetmek yaşamı yönetmektir.”

İçinde yaşadığımız yüzyıl, zaman yönetimini daha da önemli bir hale getiriyor. Yapılması gereken ve yapmayı arzuladığımız onca şey var ve zaman çok kısa...Sahi gün herkes için 24 saat değil miydi?

Zamanı algılayışımızda ve yaşayışımızdaki farklılıklar yaptığımız işi, yaptığımız iş ne olursa olsun, sevip sevmememizden kaynaklanıyor. Eğer yaptığımız işi seviyorsak, severek emek verdiğimizde zamanı düşünmüyoruz bile. Zaman verimli bir şekilde akıp gidiyor. Ancak yine de doğru bir planlama her zaman işe yarıyor.

Yapmayı düşündüğümüz işleri planlarken, onları; “önemli”, “önemli değil”, “acil”, “acil değil” kategorilerine ayırarak başlayabiliriz. Yaptığımız bu önceliklendirme işlerimizi kolaylaştırır. Acil ve önemli olanları tamamlayarak, acil olmayan ve önemli olmayanlarla devam edebiliriz. Elbette bu konuda kendimize karşı dürüst olmak ve doğru önceliklendirme yapmak çok önemlidir. Yapmaktan sürekli kaçarak ertelediğimiz acil ve önemli işlerin geciktirilmesi ileride ciddi sorunlara yol açabilir.

Zamanımızı nasıl kullanacağımız konusunda öyle çok seçeneğimiz var ki; sadece seçim yapmak bile zaman alabilir. Ama doğru önceliklendirmeyi yapıp işe koyulduğumuzda, kararlılığımız ve gayretimiz bizi başarıya götürecektir. Hem iş hayatımızda, hem özel hayatımızda hedeflerimizi, yapmak istediklerimizi çok iyi belirleyip, amaçlarımıza ulaşmak için izleyeceğimiz yol haritalarımızı ortaya koymalıyız. “Uzun zaman planlaması”ndan “kısa zaman planlaması”na doğru gitmek bir yol olabilir. örneğin beş yıl sonra kendimizi nerede görmek istiyoruz? Peki önümüzdeki yıl ne yapıyor olacağız? Bu ay içinde bitirmemiz gereken projeler neler? Bu haftayı nasıl planlarsak işlerimizi yetiştirebiliriz? Sürekli ihmal ettiğimiz spora başlarsak haftanın hangi günleri gidebiliriz? Peki bugün, bugün neler yapacağız ve nasıl bir yol izleyeceğiz? Akşam sinemaya gitmek için vaktimiz olacak mı, yoksa önce alışveriş mi yapmalıyız? Peki ne zaman dinleneceğiz?

Tüm istediklerimiz ve yapmamız gerekenler için yeterli zamanımız var. Zamanımızı planlamak için ayıracağımız kısa bir süre bize ciddi anlamda zaman kazandıracaktır. İnanın, üzerinde durup düşünmeye ve zaman ayırmaya değer. Asıl zaman kaybı, zamanımızın azlığından ya da başkalarının zamanımızı nasıl çaldığından şikayet etmektir. Yaşamlarımızı olağanüstü kılmak için, zamanın en değerli hazinemiz olduğunu unutmadan, geri dönüşü olmayan zamana sahip çıkalım, yaşadığımız her ana...

Rica etsek bu yazıya oy verirmisiniz?
75 oy sonucunda
Puan : 7.8 / 10

Yorumlar

Bu yazıya kimse yorum yapmamış, neden ilk siz olmayasınız?


  Yorum yazmak ister misiniz?

  Bu alan gerekli bir alandır!
  İsminizin sayfada görüntülenmemesini tercih ediyorsanız aşağıdaki rumuz alanını doldurmanız yeterlidir.
  Gerçek adınızın sayfada görüntülenmesini istemiyorsanız bu alana bir takma ad girebilirsiniz!


  E-posta adresiniz gerekli durumlarda sizinle iletişim kurabilmemiz için ve yorumunuza verilen cevaplardan sizi haberdar edebilmemiz için gereklidir! E-posta adresiniz sayfada görüntülenmeyecektir.
  Bu alana yorumunuzu yazabilirsiniz.

  Bir web sayfasına bağlantı vermek isterseniz [link=http://www.ornekadres.com/] Bağlantı Açıklaması [/link] yazmanız yeterlidir.
  Bu alana yukarıdaki resimde gördüğünüz kodu yazınız.
  Bu adım formun yazılımlar tarafından otomatik doldurulmasını engellemek için konulmuş bir güvenlik önlemidir.
  Güvenlik Kodu