Bu Eğitimler Ne İşe Yarar?

28 Şubat 2006 tarihinde Huriye Kurçenli tarafından Eğitimler kategorisine yazılmış makaledir

Bu yazı bugün 1, toplam 15759 kişi tarafından okunmuştur.
Okuyucularımızdan gelen 51 değerlenirmeye göre bu yazı 10 üzerinden 7.5 puan almıştır.

Günümüzde gerçek zenginlik bilgidir ve öğrenme sürecimiz hiç son bulmaz. İyi ki de son bulmaz. çünkü yeni şeyler öğrendikçe zenginleşir, bilgimizi paylaştıkça çoğalırız.

Hiçbirimiz okuldan mezun olduğumuzda şu anda yapmakta olduğumuz iş hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değildik. çalışmaya başladığımızda bize neyi nasıl yapmamız gerektiğini öğretecek birilerini aradık hep. Gözlemleyerek, deneyerek ve yaparak pek çok bilgi edindik, işbaşında öğrenilmeyecek konularda da dışarıdan eğitim desteği aldık. İş hayatımız boyunca eğitimimiz hep devam etti ve edecek.

Peki, çalışma hayatımızda eğitime en çok ne zaman ihtiyaç duyarız? Eğitim sadece işler yolunda gitmediğinde, “belki bir çözüm olur” diye başvuracağımız bir kaynaktan öte, düzenli olarak analiz edip, planlama yapmamız gereken bir süreçtir. Eğitim ihtiyaçlarını analiz ederken, şirketimiz çalışanlarına her konuda eğitim talep edebilecekleri bir özgürlük tanıyıp, sonrasında karşılıklı olarak bu eğitim ihtiyaçlarını değerlendirebiliriz. Performans Değerlendirme Sisteminin düzenli olarak uygulandığı şirketlerde, değerlendirme sonucunda ortaya çıkan eğitim ihtiyaçları da bizler için yol gösterici olacaktır.

çalışanımızın görevi hangi yetkinlikleri gerekli kılıyor? Bu yetkinlikleri geliştirebilmesi için hangi eğitimlere katılmalı? Her çalışan için olmazsa olmaz yetkinliklerden biri olan organize olma yetkinliği için “zaman yönetimi” eğitimi kurum içinde alınabilecek, geniş katılımlı bir eğitimken, bir Kasiyer, Satış Danışmanı, Gişe Yetkilisi ya da Halkla İlişkiler Uzmanı için “iletişim” eğitimi iyi bir tercihtir. Yeni oluşturulan bir proje grubu için “takım çalışması” eğitimi, yönetsel özelliklerini geliştirmesi gerektiğine inandığımız bir Yönetici ya da Yönetici Adayı için “liderlik” eğitimleri önem kazanır. Kişisel gelişim eğitimleri diye adlandırdığımız bu grup, mesleki anlamda çalışanlarımıza yeni bilgiler kazandırmayan eğitimlerdir evet, ama bu eğitimler sonucu elde ettikleri bilgi ve hayata geçirdikleri yeni yöntemler çalışanlarımıza mesleklerini en iyi şekilde ve kendilerinden beklenen tarzda icra etme olanağı sağlar. Eğitimin yararları ise zamanla kendisini gösterir ve bu kazanımlar alışkanlık haline geldiğinde bütün bir iş yaşamına hakim olur.

Mesleki eğitimler ise, işin yapılışı ile ilgili olarak teorik ve pratik bilgi ve deneyimler kazandıran, sonuçları daha kolaylıkla ve hızla görülebilen eğitimlerdir. Mesleki bilgiyi arttıran, yenilikleri takip etmemizi sağlayan, işimizle ilgili yeni açılımlar sunan bu eğitimlerle mesleki anlamda gelişir, öğrendiklerimizi uygulayarak eğitimle kazandıklarımızı şirketimize geri kazandırırız.

Bilgisayar eğitimleri, yabancı dil eğitimleri de hem kişisel gelişim hem de mesleki eğitimler çerçevesinde düşünülebilecek, uzun vadede, çalışanımıza ve de şirketimize geri dönüşü olumlu olacak eğitimlere örnek olarak verilebilir.

İşin yaratıcılık, motivasyon, uygulayarak öğrenme, çalışanlar arası ilişkilerin artması ve eğlence kısmı düşünüldüğünde outdoor eğitimler de iyi birer alternatiftir.

Yıllık eğitim planı yaparken, her bir çalışanımız için tek tek düşünmeli ve en verimli olabilecek eğitimleri seçmeli, çalışanlarımızın ve yöneticilerinin fikirlerini mutlaka almalı, herkese adil eğitim fırsatı tanımalı, adam başı eğitim saat miktarını her yıl arttırmalı, eğitimin değerlendirmesini yapmalı, eğitimin etkinliğini ise zaman içerisinde mutlaka ölçmeliyiz. Bu veriler ileride yeni eğitimleri ve eğitim firmalarını seçerken bize yol gösterici olacaktır.

Şirketimizin vizyonu, misyonu ve hedefleri çerçevesinde onu geleceğe taşıyacak olan çalışanlarımıza sağlayacağımız eğitim fırsatları, onların gelişimine verdiğimiz önemi göstereceği için her şeyden önce çalışan motivasyonunu sağlayacak, onların kişisel gelişim ve mesleki bilgi anlamında ilerlemelerine ışık tutacak, düzenli eğitimler şirkete olan aidiyet duygusunu pekiştirecektir.

Hedeflenen sonuca ulaşmış bir eğitim, maliyetleri ciddi oranda düşürür. Uygulamaya geçirilen yani etkinliğe dönüştürülen bilgi, hem çalışanlarımız hem de şirketimiz için büyük kazanımdır. Bilgiyi kazandıktan sonra ise deneyimden daha güçlü bir öğretmen yoktur. çalışanlarını ve kendi geleceğini düşünen her şirket düzenli eğitim ile ortaya çıkacak gücün farkındadır, şirketine ve kendine inanan insan gücünün, o büyük gücün.

Rica etsek bu yazıya oy verirmisiniz?
51 oy sonucunda
Puan : 7.5 / 10

Yorumlar

Bu yazıya yapılmış 2 yorum aşağıda listelenmektedir.

 1. Asuman

  06 Temmuz 2008,saat 17:49

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  merhaba,

  ben asuman sayfanizi ilk defa ziyaret ediyorum bir gazetede okudum ilani ve benim ilgimi cekti.Benim bi kac sorum olacakti bu gizli müsteri hakkinda.
  Gizli müsteri olmak icin yani bu isi yapmak icin özel bir egetim alinmasi zorunlumudur ve nasil oluyor ve ikinci sorum ise ben almanyada kalicorum ve 18 yasimi yeni doldurdum bu isi sadece yaz aylari denemek istiyorum böyle bise olabilirmi? evet bu kadardi sorum sizden mümkünse aciklamali cevap bekliyorum.

  Sevgilerle
  Asuman

 2. kara

  23 Aralık 2011,saat 01:08

  Bu kişiye cevap ver

  Yeni yorum yaz

  amacım bu kullandıgınız kelimelerin arkasındaki sizi merak etmem. eğer dediğiniz gibiyseniz gercekten sizle calışmak herşeyden önce beni onurlandırır kolay gelsin..


Yorum yazmak ister misiniz?

Bu alan gerekli bir alandır!
İsminizin sayfada görüntülenmemesini tercih ediyorsanız aşağıdaki rumuz alanını doldurmanız yeterlidir.
Gerçek adınızın sayfada görüntülenmesini istemiyorsanız bu alana bir takma ad girebilirsiniz!


E-posta adresiniz gerekli durumlarda sizinle iletişim kurabilmemiz için ve yorumunuza verilen cevaplardan sizi haberdar edebilmemiz için gereklidir! E-posta adresiniz sayfada görüntülenmeyecektir.
Bu alana yorumunuzu yazabilirsiniz.

Bir web sayfasına bağlantı vermek isterseniz [link=http://www.ornekadres.com/] Bağlantı Açıklaması [/link] yazmanız yeterlidir.
Bu alana yukarıdaki resimde gördüğünüz kodu yazınız.
Bu adım formun yazılımlar tarafından otomatik doldurulmasını engellemek için konulmuş bir güvenlik önlemidir.
Güvenlik Kodu