Çalışanlarınızı Tanıyın

11 Ekim 2005 tarihinde Can Törtop tarafından Çalışan Memnuniyeti kategorisine yazılmış makaledir

Bu yazı bugün 1, toplam 10809 kişi tarafından okunmuştur.
Okuyucularımızdan gelen 55 değerlenirmeye göre bu yazı 10 üzerinden 6.8 puan almıştır.

Neyse ki çalışanlarını sadece maaş ile mutlu edeceğini ve insanların sadece para kazanmak için çalıştığını düşünenler günümüzde hızla azalıyor. İnsanları bir işte çalışmak için motive eden öyle çok faktör var ki mutsuz çalışanları mutlu etmek için paradan başka çözüm düşünemeyen yöneticiler bence kördür..

Bazı çalışanlar gerçekten para kazanmak için çalışırlar; bazıları mücadele etmeyi severler, başarı kazandıkça mutlu olur ve çalışmaya devam ederler; bazı çalışanlar sorumluluk alma fırsatı buldukça daha hırslı olurlar; bazı çalışanlar da sosyal çevre sahibi olabilmek için çalışmaya devam ederler. çalışma amaçlarındaki farklılıklar gibi çalışan profilleri de birbirinden çok farklıdır. Kimi çalışan lider olmayı, yönetmeyi sever, kimileri de yardımcı olmak için yaratılmıştır, bazı çalışanlar ise ne yapacağını kendisine söyleyen birisini hep yanında ister.

çalışanlarınızı memnun etmek ve onların daha azimli çalıştıklarını görmek istiyorsanız onların değer verdikleri kriterleri tanıyın ve buna göre hareket edin. Tıpkı kendi çocuklarınıza davrandığınız gibi: Oğlunuz ile maçlara giderken; kızınızın bebekleri ile oynamanız gerekir, çünkü oğlunuz futbolu kızınız da bebekleri seviyordur.

çalışanlar bir şirkette çalışma ya da o şirkette çalışmaya devam etme kararı verirken aşağıdaki özellikleri göz önünde bulundururlar:

 • Firma Kültürü
 • İletişim
 • Kariyer Fırsatları-Hedefler
 • Takdir ve ödüllendirme
 • Takım çalışması ve İşbirliği
 • Müşterilere Yaklaşım-İletişim
 • çevresel-Fiziksel Şartlar
 • Liderler-Yönetim

çalışanların kendi özellikleri ve hedefleri ile çalıştığı şirketin özellikleri birbirine paralel olmalıdır.

çalışanlarınızı memnun etmek için bu özellikler bazında onların memnuniyet seviyesini belirledikten sonra en problemli özelliği iyileştirerek çalışmalara başlamanız etkin bir hamle olacaktır.

Rica etsek bu yazıya oy verirmisiniz?
55 oy sonucunda
Puan : 6.8 / 10

Yorumlar

Bu yazıya kimse yorum yapmamış, neden ilk siz olmayasınız?


  Yorum yazmak ister misiniz?

  Bu alan gerekli bir alandır!
  İsminizin sayfada görüntülenmemesini tercih ediyorsanız aşağıdaki rumuz alanını doldurmanız yeterlidir.
  Gerçek adınızın sayfada görüntülenmesini istemiyorsanız bu alana bir takma ad girebilirsiniz!


  E-posta adresiniz gerekli durumlarda sizinle iletişim kurabilmemiz için ve yorumunuza verilen cevaplardan sizi haberdar edebilmemiz için gereklidir! E-posta adresiniz sayfada görüntülenmeyecektir.
  Bu alana yorumunuzu yazabilirsiniz.

  Bir web sayfasına bağlantı vermek isterseniz [link=http://www.ornekadres.com/] Bağlantı Açıklaması [/link] yazmanız yeterlidir.
  Bu alana yukarıdaki resimde gördüğünüz kodu yazınız.
  Bu adım formun yazılımlar tarafından otomatik doldurulmasını engellemek için konulmuş bir güvenlik önlemidir.
  Güvenlik Kodu